Renesans transportu kolejowego

Na transport kolejowy zazwyczaj patrzymy w sposób bardzo nietypowy, ponieważ spoglądamy na niego z polskiej perspektywy. W Polsce transport kolejowy to margines, ale w innych częściach świata ten rodzaj transportu ma ogromne znaczenie i do tego coraz bardziej jest obecnie rozwijany.

Taki stan rzeczy związany jest po prostu z rachunkiem ekonomicznym, gdyż pociąg jest w stanie przewieźć jednorazowo znacznie większe ładunki w porównaniu z innymi rodzajami transportu i robi to znacznie taniej w przeliczeniu na jednostkę towaru. W wielu warunkach może być nawet dużo szybszy od transportu lotniczego, a jest od niego nieporównanie tańszy.

Wszystkie te zalety są coraz bardziej dostrzegane, a do tego rozwijają się technologie pozwalające osiągać składom zawrotne prędkości, nie tylko w transporcie pasażerskim.

Mimo wszystko, najważniejsze są tutaj pieniądze, a w transporcie kolejowym po wstępnej dużej inwestycji kolejne wydatki są już nieporównanie mniejsze w przeliczeniu na jednostkę towaru, niż chociażby w przypadku transportu drogowego. Można nawet doliczyć tutaj aspekty ekologiczne

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s